‘Gazi Markasını Yükseltmek İçin Çalışıyoruz’
04 Ocak 2019 08:59

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, yıl sonu değerlendirme toplantısında öğrencilerin ardından öğretim üyelerimiz ve idari personelimizle bir araya geldi. Üniversitemiz Kültür Merkezinde düzenlenen tüm akademik birimlerden öğretim üyelerinin yer aldığı toplantıda, Rektör Prof. Dr. İbrahim Uslan görevde oldukları süre içinde yapılanlar ve devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

 

27 Aralık tarihinin Gazi Üniversitesi için anlamlı bir gün olduğunu anımsatarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Uslan, bugünün üniversitemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 99’uncu, Mehmet Akif Ersoy’un ise aramızdan ayrılışının 82’nci yıldönümü olduğunu söyledi.

Mayıs 2018 itibariyle Gazi Üniversitesinden ayrılan fakülteler olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Uslan, üniversitenin 11 fakülte, 5 enstitü, 1 yüksekokul ve 3 meslek yüksekokulunda 11 bin lisansüstü olmak üzere 44 bin öğrenciyle eğitim öğretime devam ettiğini ifade etti. Prof. Dr. İbrahim Uslan, lisansüstü eğitim programlarına daha fazla ağırlık vermeleri gerektiğini vurgulayarak, ASELSAN ile birlikte yürütülen ASELSAN Akademi örneğini gösterdi.

URAP sıralamasında Üniversitemizin 108 devlet üniversitesi arasında iki basamak yükselerek 6’ncı sıraya yükseldiğini hatırlatan Prof. Dr. Uslan katkılarından dolayı akademisyenlere teşekkür etti.

Gazi Eğitimin Times Higher Education’daki Başarısı

Times Higher Education’ın dünya sıralamasında Gazi Eğitim Fakültesinin 301-400 bandında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Uslan, “Gazi Eğitim Fakültesi bünyesinde sınıf eğitimi, BÖTE, tarih eğitimi, fizik, kimya, biyoloji eğitimi gibi birçok farklı alan bulunuyor. Gazi Eğitim Fakültesinin Times Higher Education’da sıralamaya girmesi bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Öğretim üyelerimiz ve akademisyenlerimizi bu başarıdan dolayı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Uslan’dan Kadro Müjdesi

İlana gönderilen 117 araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi alımına vurgu yapan Rektörümüz konuşmasına şöyle devam etti: “Bu ilanla birlikte 2018 yılında 141’i profesör, 94’ü doçent, 49’u doktor öğretim üyesi, 64’ü öğretim görevlisi, 55’i ise araştırma görevlisi kadrosu olmak üzere toplam 403 akademisyen ilanına çıkıldı. Göreve geldiğimizden bu yana ise 343 profesör, 298 doçent, 87 doktor öğretim üyesi, 164 öğretim görevlisi, 166 araştırma görevlisi ve toplam bin 58 akademisyen için ilana çıktık.”

Rektörümüz, bugün itibariyle Üniversitemizde 853 profesör, 335 doçent, 225 doktor öğretim üyesi, bin 326 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 3 bin 306 akademik personelin görev yaptığını ifade etti. Bağımsız Bilimsel Araştırma Projelerinde üst sınır olmadığına vurgu yapan Prof. Dr. Uslan, 2019 yılından geçerli olmak üzere yüksek lisans tezlerine verilen desteğin 25 bin TL’ye, doktora tezlerine verilen desteğin ise 35 binden 50 bin TL’ye çıkarıldığını anlattı.

‘4’üncü Nesil Üniversite Olma Yolunda Önemli Adımlar Atıyoruz’

2018 yılında birçok protokole imza attıklarını hatırlatan Prof. Dr. İbrahim Uslan, 11 Ocak 2018’de Sürekli Eğitim Merkezimiz aracılığıyla katma değeri yüksek ürünlerin tasarımında ve teknolojilerinde görev alacak işgücünün niteliğini artırmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Üniversitemiz arasında işbirliği protokolü imzalandığını söyledi. Prof. Dr. Uslan ayrıca 23 Ocak 2018’de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile imzalanan Stajyer Mühendis Programı Protokolüyle, 3 ve 4’üncü sınıflardan 200’e yakın öğrencinin haftada en az bir gün TUSAŞ’ta ücret karşılığı çalıştığını ifade etti ve bu öğrencilerin önemli bir kısmının da bu kurumda istihdam edileceğine inandıklarına vurgu yaptı.

TUSAŞ-Kazan Meslek Yüksekokulunda açılan Uçak Teknolojisi programına öğrencilerin büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Rektörümüz, “Henüz ikinci yılı olmasına rağmen bu bölüme geçen yıl 200, bu sene ise 400 öğrenci aldık. İki yıllık bir program olmasına rağmen 296-394 puan aralığındaki öğrenciler yerleşti. Bu puan bazı üniversitelerdeki mühendislik programlarının bile üzerinde. TUSAŞ ile yaptığımız protokol ile buradaki öğrencilerimiz de haftanın bir gününü Kazan TUSAŞ tesislerinde eğitim alarak geçiriyor ve bunun karşılığında öğrencilere asgari ücretin dörtte biri civarında ücret ödeniyor. Ayrıca üniversite olarak biz de kendilerine İngilizce eğitim veriyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Uslan, TÜBİTAK desteği, Gazi Üniversitesi ve Ermaksan işbirliğiyle geliştirilen üç boyutlu metal yazıcı sisteminin ihraç edildiğini hatırlattı.

‘Ülkemizin En Prestijli Teknoparkı TeknoHAB Tescil Edildi’

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan Savunma Sanayii Başkanlığı, TUSAŞ, ASELSAN ve Üniversitemizin kurucu ortağı olduğu Türkiye’nin en prestijli teknoparklarından biri olması hedeflenen TeknoHAB A.Ş.’nin 8 Kasım 2018 tarihinde tescil edildiğini vurguladı. Yeni teknoparkın ilk binasının Eklemeli İmalat Uygulama ve Araştırma Merkezi olacağını belirten Uslan, “Dört kurucu ortaklı bu oluşumda Gazi Üniversitesinin yüzde 10 hissesi bulunmakta. TUSAŞ tarafından inşa edilecek ve 5 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olacak merkezimiz 2019 yılında üniversitemize teslim edilecek” dedi.

‘Nörobilim Projesini Teslim Ettik’

ODTÜ, Ankara ve Gazi Üniversitesi olarak Nörobilim konusunda bir proje çalışması yaptıklarını söyleyen Rektör Uslan, diğer üniversitelerin önerisiyle üniversitemizin yürütücülüğünde geliştirilen Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Merkezi (NÖROM) kurma projesini Strateji Bütçe Başkanlığına teslim ettiklerini hatırlattı ve bunun ülkemiz açısından stratejik önem taşıyan bir proje olduğunun altını çizdi. TUSAŞ’ın bu proje için işbirliği yapma talebinde bulunduğunu dile getiren Rektörümüz, TUSAŞ ile bir protokole imza attıklarını söyledi.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu ile 30 Ekim 2018’de, kişisel verilerin korunmasına yönelik ortak çalışmalar yürütmek üzere protokol imzalandığını ifade eden Prof. Dr. Uslan, ‘Şehir 2023’ kapsamında Kayseri Erkilet’te hayata geçirilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına  ‘Yaşanabilir Bir Şehir Modeli’ konusunda Mimarlık Fakültesi tarafından hazırlanan çalışmaların teslim edildiğini söyledi.

‘Kurumsallaşma Adına Bir Dizi Karar Aldık’

Kurumsal Dış Değerlendirme süreci nedeniyle hazırlanan rapor çerçevesinde belirlenen eksikleri gidermek adına akademik ve idari yapılanmada bazı düzenlemeler yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Uslan, mevcut işleyişlerde daha sistematik ve izlenebilir yapının oluşturulmasını amaçladıklarını bu kapsamda hem idari hem de akademik şemayı güncellediklerini dile getirdi.

Gazi markasının değerini yükseltmeye devam ettiklerini ve kurumsallaşma adına çok önemli kararlara imza attıklarını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Uslan, yeni yılda tüm akademik ve idari personelimize esenlik ve başarılar dileyerek sözlerini noktaladı.

Prof. Dr. Uslan’ın konuşmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Rektörümüz davete katılan öğretim üyelerimizle sohbet ederek, öğretim üyelerimizin istek ve taleplerini dinledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Uslan İdari Personelimiz ile Yıl Sonu Toplantısında Bir Araya Geldi

 İdari personelimizle yapılan yıl sonu değerlendirme toplantısında da, idari personelimiz Rektörümüzle hem sohbet etme hem de istek ve taleplerini iletme imkanı buldu. Prof. Dr. Uslan kendisine yöneltilen bir soru üzerine, personelin günün koşullarına uygun olarak yetiştirilmesi, verimliliklerinin artırılması ve verilecek görevlere hazırlanmaları amacıyla 8 Kasım 2018 tarihinde senatoda bir karar alarak, ‘Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği’ni çıkardıklarını anımsattı. Bu kapsamda idari personel için bir takım eğitimler planladıklarını dile getiren Prof. Dr. Uslan yeni yönetmelik takviminin Şubat ayından itibaren başlayacağını söyledi.

Rektörümüz Uslan, ücretsiz motivasyon eğitimi kapsamında doğa yürüyüşleri, bisikletli etkinlikler ve oryantiring gibi aktivitelerin düzenleneceği ifade etti.

İdari personel için görevde yükselme sınavları konusuna da değinen Prof. Dr. İbrahim Uslan, daha önce bu sınav için hazırlık yapıldığını ancak daha sonra ertelenen bu sınavla ilgili personelimizin taleplerinin yeniden alındığını ifade ederek, 2 Ocak itibariyle bu taleplerin Yükseköğretim Kuruluna gönderildiğini belirtti.