Öğrencilerin, bütünleme sınavına girecekleri dersler OTOMATİK  olarak öğrenci bilgi sistemine yüklenmiştir. Burada dersler 2011-2012 GÜZ , 2011-2012  BAHAR, 2012 BÜT Ana başlıkları altında listelenmişitr. ( ANA MENU –BUTUNLEME DERSLERİ linki). Bu nedenle ek bir işlem olarak Öğrencilerin ders ŞEÇMELERİNE, EKLEMELERİNE veya ONAY işlemi yapmalarına GEREK YOKTUR . (ANA MENU - BÜTÜNLEME  DERSLERİ sekmesine girdiğinizde listelenen dersler sistem tarafından otomatik olarak yuklenen derslerdir)

ANCAK; Sistem tarafından dersler otomatik olarak yüklenmesine rağmen, bazı öğrencilerin bütünlemeye girmesi gerekirken öğrenci bilgi paketeninin BÜTÜNLEME sekmesinde listelenen dersler arasında öğrencinin bütünleme hakkı olduğu derslerin kod ve isminin bulunmadığı  durumlarda oluşabilmektedir. Bu durumda  olan öğrenciler BUTUNLEME sekmesinin olduğu bölümde yapılan  açıklamalar doğrultusunda ders ekleyebilecekleri gibi listede  ilan edilmiş olmasına rağmen ( denklik veya  daha önce dersten geçilmiş olma, seçmeli dersten kalmış ancak daha sonraki dönemlerde başka bir seçmeli dersten geçme  v.s. nedenlerle) bütünlemeye girmemesi gereken öğrenciler, dersi silebileceklerdir. SİLİNEBİLECEK DERSLER sadece 2012 BÜTÜNLEME Başlığı altında listelenen derslerdir. Bu doğrultuda,  Varsa ders  ekleme veya  silme  işlemlerini gerçekleştirmek için öğrenciler öğrenci bilgi paketinden sisteme giriş yaparak ana menü-bütünleme dersleri  linki üzerinden işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir

Öğretim elemanları ve Bölüm başkanlıkları, öğrenci bilgi sistemine girerek sınıf listelerinin dökümünü alabilecektir.

Uygulamalı derslerin hangilerinin sınavlarının açılacağına birim yönetim kurulları karar verecektir. Birimler 30.07.2012 tarihine kadar sınavları yapılmayacak uygulamalı dersleri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına (yazılı ve fax yolu) ile bildirecektir. Bu derslere yazılan öğrenciler sistem tarafından silinecektir.

Sınıf listelerinin olası ekleme veya  silme işlemleri nedeniyle, Ders öğretim elemanlarınca sınavdan kısa bir süre önce alınması tavsiye edilmektedir.

Bütünleme sınav tarih saat ve yeri ilgili birimlerce ilan panolarında veya birim İNTERNET sayfalarında ilan edilecektir.

Bütünleme sınavına GİRMEYEN öğrencilerin dönem not ortalaması hesabında, o dersin final döneminde aldığı başarı notu dikkate alıncaktır.

Öğrencilerin sorunları ile ilgili olarak öğrenci bilgi sistemi “öneri ve istek” bölümü üzerinden problemlerini yazdıkları takdirde sorunları çözülecektir.