Diş Hekimliği Fakültesi Yeni Akademik Yıla “Merhaba” Dedi
10 Ekim 2018 13:23

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi yeni akademik yıl açılış, akademik biniş ve beyaz önlük giyme töreni Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan’ın katılımıyla düzenlendi. Törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Ceylan, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurdan Özmeriç Kurtuluş, Ankara Diş Hekimleri Odası Başkanı Serhat Özsoy, öğretim üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

URAP’ın yaptığı değerlendirmede Gazi Üniversitesinin yerinden bahseden Rektör Uslan, Gazi Üniversitesinin birçok programının ilk 500 içinde yer aldığını söyledi. Diş Hekimliği Fakültesinin Türkiye’de iki sıra yükselerek 4’üncü sıraya yerleştiğini anlatan Prof. Dr. İbrahim Uslan, bu fakültenin dünyada 179’uncu sırada yer aldığı bilgisini verdi. Gazi Üniversitesinin de devlet üniversiteleri sıralamasında iki basamak yükseldiğini ve 6’ncı sıraya çıktığını dile getiren Rektörümüz Uslan, “Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. İbrahim Uslan göreve geldiklerinde krize dönüşmüş olan akademik kadro sorununu öncelikli olarak ele aldıklarını ve bugün gelinen noktada Diş Hekimliği Fakültesinin akademik kadro sorununun büyük ölçüde çözüldüğünü ifade etti.

Prof. Dr. İbrahim Uslan, Gazi Üniversitesinin eğitim ve öğretimin yanı sıra araştırma faaliyetleriyle de yükümlü bir kurum olduğuna söyledi. Michigan Üniversitesi ile eklemeli imalat konusunda çift diploma doktora programı başlatma noktasında son aşamaya gelindiğini anlatan Uslan, ayrıca Gazi Üniversitesinin yürütücülüğünde ODTÜ ve Ankara Üniversitesi ile birlikte Ulusal Nörobilim Merkezi kurulması için proje geliştirdiklerini dile getirdi.

Gazi Üniversitesinin sadece eğitim öğretim, Ar-Ge, doktora gibi faaliyetleri olmadığını anımsatan Prof. Dr. Uslan, Tıp Fakültesi ile Diş Hekimliği Fakültesinin sağlık sektöründe de hizmet verdiğini ifade etti.

Rektör Uslan bir Çin atasözü olan, ‘Duyuyorum unuturum, görüyorum hatırlarım, uyguluyorum anlıyorum’ sözüne atıf yaparak öğrencilere “Derslere devamlılığınız önemli, derslere katılıp not alırsanız unutmazsınız, tekrar ederseniz hatırlasınız. En önemli ise pratik yapmanız. Uygularsanız daha iyi anlarsınız” şeklinde nasihatte bulundu.

Dekan Prof. Dr. Nurdan Özmeriç Kurtuluş ise Gazi Diş Hekimliği Fakültesinin köklerinin 1968 yılında kurulan Ankara Diş Hekimleri Okuluna dayandığını anımsatarak, bu sene 50’nci yıllarını kutlamanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Türkiye’de en çok öğretim üyesi kadrosunun Gazi Diş Hekimliği Fakültesinde olduğuna değinen Nurdan Özmeriç Kurtuluş, son bir yılda 31 öğretim üyesinin özlük haklarını aldığını belirtti ve desteğinden dolayı Rektörümüz Uslan’a teşekkür etti.

Program, akademik biniş töreni ve fakülteye yeni başlayan öğrencilerin beyaz önlük giyme töreninin ardından sona erdi.