Gazi’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri
13 Mart 2019 11:35

Üniversitemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında “Çalışma Hayatında Kadın ve Mobbing” paneli ile “Alp Kadın 4. Çalıştayı: Azerbaycan’ın Kadın Kahramanlarına Armağan” adlı çalıştay gerçekleştirildi. 

Çalışma Hayatında Kadın ve Mobbing

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Ruh Sağlığı ve İletişim Topluluğunun düzenlediği “Çalışma Hayatında Kadın ve Mobbing” konulu panel, 8 Mart’ta Hastanemiz 75’inci Yıl Konferans Salonunda yapıldı. Panele Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Avukat Süleyman Arslan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Sadık Demirsoy, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nermin Gürhan, topluluk başkanı Burak Şirin, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Panelin ilk açılış konuşmasını yapan Ruh Sağlığı ve İletişim Topluluğu Başkanı Burak Şirin desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan’a ve Dekan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’a teşekkür etti. Doç. Dr. Nermin Gürhan mobbing olgusunun toplumda ciddi bir sorun olduğuna işaret ederken, Avukat Süleyman Arslan ise çıkarılan kanunlarla mobbingin artık suç olarak kabul edildiğine vurgu yaptı.

 

 

Prof. Dr. Aysun Baş Karabulut da kelime anlamı bakımından yıldırma olarak dilimize çevrilebileceğini belirttiği mobbingi, en yalın haliyle ‘Bir şeye ritmik bir şekilde sürekli maruz kalma’ olarak tanımladı ve mobbingin çalışma hayatında ciddi bir sosyal sorun olduğuna işaret etti.

Rektörümüz Uslan, üniversitemiz bünyesindeki üç fakültenin dekanı ile üç enstitünün  müdürünün kadın öğretim üyesi olduğunu söyledi. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Prof. Dr. Uslan, Cumhuriyetin ilanıyla sosyal ve siyasal alanda Türk kadınlarının birçok hakka kavuştuğuna ve kadınların toplum içindeki yeri ve öneminin daha da taçlandığına değindi.

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, Gazi Üniversitesinde idari personel bağlamında kadınların sayısının daha fazla olduğunu, akademik personel bağlamında ise kadın-erkek sayısının dengeli bir dağılıma yakın olduğunu söyledi. Prof. Dr. Uslan, çalışma hayatında kadına mobbingin önemli bir sorun teşkil ettiğine vurgu yaparak bu konuda herkesin duyarlılık göstermesi gerektiğini ifade etti.

Açılış konuşmalarında son sözü alan Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, öğrenci topluluklarının davetlerini çok önemsediğine değinerek, öğrencilerin farklı bakış açıları ile görüşlerinin kendilerine fayda sağladığını ifade etti. Kadının toplumda birden fazla rolü üstlendiğine işaret eden Prof. Koçak Tufan, “Kadınlar bu rollerin hepsinde evindeki kadar dikkatli ve düzenli olmayı sever. Yani bir kadını belli kalıplara sığdıramazsınız. Kadına roller biçerseniz yani ‘sadece bunu yapacaksanız’ derseniz bu mobbinge girer” diye konuştu. Prof. Dr. Koçak Tufan, kadınlar üzerinde araştırma yaparken kadının farklı rollerinin göz önünde bulundurulması gerektiğine vurgu yaparak, kadınların hem çalışma hem de iş hayatında olduğuna değindi.

Yükseköğretimdeki kadın-erkek akademik personel ve öğrenci sayılarıyla ilgili bir araştırmaya da değinen Koçak Tufan, kadın-erkek sayısındaki dengenin öğretim görevlisinden öğretim üyesine geçişle birlikte bozulduğunu ve kadın akademisyen sayısının azalmaya başladığını söyledi. Kadın sayısının evlenme, çocuk sahibi olma gibi nedenlerden dolayı düştüğüne işaret eden Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, bu konuda kadınlara daha fazla kolaylık sağlanması gerektiğini de ifade etti.

 

Alp Kadın 4 Yaşında

“Alp Kadın 4. Çalıştayı: Azerbaycan’ın Kadın Kahramanlarına Armağan” adlı program ise Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı ve Türk Sanatı Topluluğu tarafından düzenlendi.  

8 Mart’ta Neşe Yağız Konferans Salonunda yapılan etkinliğe, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Eşi Zümrüt İbrahim, Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Ateşesi Necibe Nesibova, üniversitemizin kadın dekanları, konuklar ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

 

 

Programın açılış konuşmasını yapan Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru, sözlerine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten alıntı yaparak başladı. 8 Mart’ın eziyet gören, metalaştırılan kadınları akla getirdiğine işaret eden Kuru, “Ülkemizin geleceğini inşa edecek öğretmenlerini yetiştirdiğimiz bu kurumda, kadınlarla ilgili sorunların çözüm arayışında sorumluluklarımız vardır” dedi.

Bugünü daha iyi anlayabilmek için geçmişe yöneldiklerine dikkat çeken Alev Kuru, Alp Kadın kavramı üzerinde durarak geleceğe umut taşımak istediklerini kaydetti. Prof. Dr. Kuru, Alp Kadın çalıştayının 4’üncüsünü düzenledikleri bilgisini de vererek, Gazili eğitimciler olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Prof. Dr. Alev Kuru, konuşmasını şöyle noktaladı: “Bu yıl çalıştayımızın konusunu Azerbaycan Türklerinin Alp Kadınlarına ayırdık. Azerbaycan Türklerinin varlığında Kafkaslara bir pencere açıyoruz. Azerbaycan’da ya da Türkiye’de destanlaşan Alp Kadınlar bizim ilham kaynağımız olacak.”

 

 

Açılışta kısa bir konuşma yapan Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Eşi Zümrüt İbrahim, Azerbaycan kadınları her zaman atalarının, ailelerinin ve çocuklarının destekçisi olduğunu vurguladı. Azerbaycan’ın tarihine geçmiş birçok kadın kahramana sahip olduğunun altını çizen İbrahim, “Dünya tarihinde kadınlara hem sosyal hem de siyasal haklar tanıyan ilk ülkelerden birisi Azerbaycan’dır” dedi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Ateşesi Necibe Nesibova ise, “Kadın hayatın can damarı, mutluluk ve huzur yıldızı,  ailenin kurucusu ve koruyucusu hükümdarları doğuran ve terbiye eden kişidir” dedi.

İslam öncesi dönemde de Türkler’in kadınlarına büyük önem verdiğini anımsatan Nesibova, “Devleti hatun ve hakan birlikte yönetmişlerdir. Türk toplumunda kadın her zaman yiğitliğin ve mertliğin timsali olmuştur. Bu çalıştayda sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Çalıştayın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.