Gazi’de Genç İSG Sempozyumu
10 Ocak 2020 15:49

Üniversitemiz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve Araştırma Derneği (İSGAM) ve Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin düzenlediği ‘Genç İSG Sempozyumuna’ ev sahipliği yaptı.

Mimar Kemaleddin Salonunda düzenlenen sempozyuma Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan’ın ev sahipliğinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ergün Can, İSGAM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Volkan Gök, Turkcell İdari İşler ve İş Sağlığı Güvenliği Genel Direktörü Murat Kutlu Küçük, öğretim üyeleri, davetli ve öğrenciler katıldı.

Cafer Uzunkaya yeni görevine dün itibariyle başladığını anımsatarak sözlerine başlarken ilk programını Gazi Üniversitesinde yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Uzunkaya, Gazi Üniversitesi ile daha önce de işbirliği yaptıklarını söyleyerek, “Geçen yıl burada İŞKUR Genel Müdürü sıfatıyla İŞKUR Hizmet Noktasının açılışını Rektör Prof. Dr. İbrahim Uslan hocamızla birlikte yaptık. İşgücü piyasasında vasfı, becerisi ve yeteneği olana her zaman iş olduğunu vurguluyoruz. Nitekim üniversite mezunlarının işgücüne katılım oranı bazı Avrupa ülkelerinden daha iyi durumda” ifadelerini kullandı. Uzunkaya çalışanların iş yerinde sağlıklı olmasının önem arz ettiğini belirterek, “Çalışanların insana yaraşır, iyi şartlarda çalışıyor olması bizim önemli meselemizdir. Bu sebeple farkındalık oluşturmak adına üniversiteler bünyesinde bu tip sempozyumların düzenlenmesini de çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği konusunda birçok yasal düzenlemeler yaptığına değinen Uzunkaya, “Ancak kanunların ve yönetmeliklerin takipçisi de olmak durumundayız. Kamuoyunda bu kültürün oluşmasına da katkı yapmak zorundayız. Hepimiz otomobilde kemer takmanın hayat kurtardığını biliyoruz. Ancak trafik polisinin olmadığı yerde emniyet kemerini takmıyorsak bunun bir anlamı kalmıyor” şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan, Cafer Uzunkaya’ya yeni görevinde başarılar dileyerek konuşmasına başlarken, İŞKUR Genel Müdürlüğü sırasında Gazi Üniversitesi ile İŞKUR’un güçlü işbirliği projelerine imza attığını anımsattı ve Gazi Üniversitesinin iş güvenliği ve sağlığı konusunda işbirlikleri olduğuna vurgu yaptı.

Rektörümüz iş sağlığı ve güvenliği konusunu insan hayatına saygı projesi olarak nitelendirdiğini ifade ederek, “Bizim medeniyetimizde bir insanı kurtaran bütün insanlığı kurtarmış gibidir. Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği konusu toplumsal farkındalık oluşturma adına hepimizin üstlenmesi gereken önemli bir sorumluluktur” diye konuştu.

İş güvenliği ve sağlığı konusunda yapılan istatistiki çalışmalardan da örnekler veren Rektör Prof. Dr. Uslan, “2016 yılı itibariyle AB üyelerinde 100 bin çalışan başına ölüm Hollanda’da 0,5, İngiltere’de 0,8, İtalya’da 2,78 değerleri arasında bulunuyor. Bu rakam AB’nin 15 ülkesinde ortalama 1.55. Türkiye’de ise 100 binde 10,2. Bu rakamlar iş sağlığı ve güvenliği konusunun ülkemiz adına büyük bir önem taşıdığını göstermektedir” şeklinde konuştu.

Dr. Volkan Gök, İSGAM’ın projeleri hakkında bilgi verirken, desteklerinden dolayı Gazi Üniversitesine teşekkürlerini iletti. Murat Kutlu Küçük ise Türkiye’nin en önemli sermayesinin gençlerin olduğuna değinerek, bu kuşağın gelecek yıllarda sağlıklı ve zinde bir şekilde yaşamlarını sürdürmesinin hem toplum için hem de iş gücü anlamında önem taşıdığına vurgu yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyuma geçildi. Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ‘İş ve Sağlık Pradigması’; Turkcell İş Sağlığı Genel Müdürü Dr. Serkan Alkan ‘Yeni Nesil Meslekler’; Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nezih Orhon, ‘İnsan-Teknoloji Buluşmasında Düşünmeyi Düşünmek’ ve Arçelik İş Sağlığı Genel Müdürü Bülent Gök ‘Güvenli Sağlıklı ve Verimli Çalışma Ortamları Tasarımı’ konusunda sunum yaptı.