Prof. Dr. İlhan’dan BM’de ‘Türkiye’deki Uyuşturucu Risk Analizi Modeli’ Sunumu
26 Mart 2019 09:58

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Birleşmiş Milletlerin (BM) Viyana’da düzenlenen BM Uyuşturucu ve Suç Dairesinin 62’nci Oturumunda, ‘Türkiye’deki Uyuşturucu Risk Analizi Modeli’ hakkında bir sunum yaptı.

18-22 Mart tarihleri arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen oturumda İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi koordinasyonunda güvenlik güçlerinin uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesi konusunda yaptığı çalışmalar anlatıldı.

 

 

Oturumda sunum yapan Prof. Dr. İlhan, uyuşturucuya karşı mücadelede stratejiler geliştirmenin ve bunları güncel tutmanın ‘risk analizi’ oluşturmak ve bu modeli sürdürebilmek adına önem arz ettiğine vurgu yaptı. İlhan, bunun başarılı olabilmesi için de farklı kurumların bir arada çalışması gerektiğine işaret etti.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığının uyuşturucuyla mücadele konusunda düzenli araştırmalar yapıp istatistikler çıkardığına değindi ve 15 riskli kentin tespit edildiğini söyledi. Sözü geçen 15 riskli kentte tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinin stratejilerinin güçlendirilmesi için çalışmalar yapıldığına değinen Prof. Dr. İlhan, tedavilerin periyodik olarak takip edildiğini ifade etti. Dekan İlhan, İstanbul ve Adana’da atık suda uyuşturucu madde tespitlerinin yapıldığını da sözlerine ekledi.