Üniversitemiz Hastanesinde Excimer Lazer Ünitesi Yenilendi
20 Ocak 2020 17:16

Üniversitemiz Hastanesi Excimer Lazer Ünitesi açılış töreni Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan’ın katılımıyla gerçekleşti. 75’inci Yıl Konferans Salonundaki açılışa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Ceylan, Gazi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Sadık Demirsoy, Göz Hastalıkları ABD Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Gürelik, Üniversitemiz Göz Hastalıkları ABD Kurucu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berati Hasanreisoğlu, öğretim üyeleri, davetli ve personelimiz katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Uslan Gazi Üniversitesinin bir araştırma üniversitesi olduğunu, bu sebeple gerek eğitimin niteliğinin arttırılmasına gerekse de araştırma faaliyetlerinde yüksek katma değerli çıktılara yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Akreditasyon konusunda da ciddi çalışmalarımız oldu. Göreve geldiğimizde Mühendislik Fakültesinde beş, Tıp ve Eczacılık Fakültesinde birer olmak üzere toplam yedi programımız akrediteydi. Yaptığımız girişimler neticesinde akredite sayımızı 52’ye çıkaracağız. Bu bizim için önemli başarıdır çünkü akredite demek dünyada diplomanızın bir karşılığı var demektir” diye konuştu.

Rektörümüzden Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen’e Teşekkür Plaketi

Rektörümüz Prof. Dr. Uslan, 29 Aralık tarihinde Ankara’da düzenlenen TÜBA 56’ncı Genel Kurulunda, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan ile birlikte, TÜBA’nın Asli Üyeliğine seçilen Üniversitemiz Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen’e teşekkür plaketi verdi.

Araştırma üniversitelerinden beklenen becerilerden birinin birlikte ortak hareket edip iş yapabilme olduğuna vurgu yapan Rektörümüz, “Biz bunu başarmış bir üniversiteyiz. 4’üncü nesil üniversitenin ülkemizdeki tek örneği olan ASELSAN’ın mühendislerinin yüksek lisans ve doktora programının yürütüldüğü ‘ASELSAN Akademi Programı’nın ODTÜ, İTÜ ve Gebze Teknik Üniversitesi ile birlikte Gazi Üniversitesi dört paydaşı olarak çalışmaktadır. Bu program ASELSAN bünyesinde yürütülüyor. Her tez konusu ASELSAN ve ülkemizin stratejik öncelikleri konusunda birlikte belirleniyor. Birinci danışman üniversitelerden ikincisi ise ASELSAN seçiliyor. 400 üzeri öğrencinin 100 tanesi Fen Bilimleri Enstitüsüne kayıtlı. Sözü geçen dört üniversite araştırma üniversitesi ve birlikte iş yapabilme kabiliyetini başarıyla yürütülüyorlar” diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Uslan, Gazi Üniversitesi yürütücülüğünde kurulacak olan Nörobilim Araştırma Uygulama Merkezi hakkında bilgiler vererek, “Nörobilim Araştırma Uygulama Merkezi Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2019 yılı itibariyle tanımlanmış ve bütçesi konulmuş bir projedir. Bu projeyi iki paydaşımız olan ODTÜ ve Ankara Üniversitesi ile birlikte yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Gökhan Gürelik, ABD bünyesinde 25 yılı aşkın hizmet veren ünitenin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Dekan Prof. Dr. Sadık Demirsoy ise Gazi Üniversitesi Hastane ve Tıp Fakültesinin Türkiye’nin en başarılı kurumlarından biri olduğuna değindi. Prof. Dr. Ahmet Demircan da, Excimer Lazer Ünitesinin geliştirilmiş en son teknoloji ile hem yurtiçi hem de yurtdışından gelecek hastalara hizmet vereceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının sağladığı bütçeyle Excimer Lazer Ünitesinin yenilendiğine değinen Demircan, toplamda hastaneye 100 milyon liranın üzerinde katkı sağlandığını belirterek, bu konuda desteklerini esirgemeyen Rektörümüze teşekkürlerini iletti.

Gazi Tekniği ile Kornea Nakli

Üniversitemiz bünyesinde 1988 yılından bu yana hizmet veren ünite, 2000 yılında geliştirilen ve literatüre ‘Gazi Tekniği’ olarak geçen Excimer Lazer destekli kornea nakilleri de gerçekleştiriliyor. Ünite, Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi alan Hastanede, yurtdışında gelen hastalara da ücret karşılığı hizmet verecek.