Üniversitemiz ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Arasında Protokol İmzalandı - Gazi Üniversitesi
Üniversitemiz ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Arasında Protokol İmzalandı
15 Ocak 2018 11:08

Bilimsel çalışmaları geliştirmek ve fikirler üretmek adına önemli adımlar atmaya devam eden Üniversitemiz ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında ‘Sürekli Eğitim Merkezleri Sertifikasyon Programı’ protokolü imzalandı.

10 Araştırma Üniversitesi ve 5 Aday Üniversite temsilcilerinin katıldığı törende, Üniversitemiz ile yapılan protokolü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü ile Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan imzaladı.

 

 

Özlü, Bakanlık binasındaki imza töreninde yaptığı konuşmada, söz konusu iş birliğinin temel amacının yüksek teknolojili ürünler geliştirmek adına insan kaynağı yetiştirmek olduğunu dile getirdi ve buna benzer protokollerin, Türk sanayisini geleceğe taşıyacak adımlardan olacağını söyledi.

Bakanlık olarak bugüne kadar üniversitelerle birçok ortak projeye imza attıklarını anlatan Özlü, “Bugün de sürekli eğitim merkezlerimizi daha da işlevsel hale getirmek için yeni bir projeyi hayata geçireceğiz. Bu doğrultuda katma değeri yüksek ürünlerin tasarımında ve teknolojisinin geliştirilmesinde görev alacak iş gücünün niteliklerini artıracağız” dedi.

Projeyi oluştururken Bakanlık tarafından Ar-Ge ve tasarım merkezi olarak ilan edilen ve teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarını belirlediklerini dile getiren Özlü, bu firmalara istihdam ettikleri personelin ne tür eğitimlere ihtiyaç duyduklarını sorduklarını belirtti.

Özlü, firmalardan gelen cevaplar doğrultusunda proje yönetimi, Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon yönetimi, bilgi teknolojileri yönetimi başlıkları altında eğitim desteği sağlamaya karar verdiklerini anlattı.

İlk etapta 10 araştırma üniversitesi ve 5 aday üniversite bünyesindeki sürekli eğitim merkezlerinde eğitim vereceklerini bildiren Özlü, “Bu eğitim programı, önümüzdeki günlerde daha da yaygın hale gelecek” ifadesini kullandı.

Teknoloji yarışının Sanayi 4.0’ın etkisiyle tüm dünyada hızlandığına dikkati çeken Özlü, “Tüm dünyada Sanayi 4.0’ın da etkisiyle teknoloji yarışı hızlanıyor. Türkiye, bu yarışın gerisinde kalmak bir yana, yarışın öncü ülkelerinden birisi olacak. Hızla değişen ve her gün farklı boyutlarda gelişen teknoloji insan kaynağı politikalarını da kökünden değiştirmiştir” diye konuştu.